Boğaziçi’nin 7 emekli akademisyenin kart iptaline mahkemeden ret

İstanbul 13’üncü İdare Mahkemesi, Boğaziçi Üniversitesi’nde rektörlük binası önünde yapılan protestolara destek vermeleri gerekçe gösterilerek kampüse girişleri yasaklanan emekli akademisyenler; Alpar Sevgen, Esma Ayfer Hortaçsu, Güler Fişek, Ayşe Sumru Özsoy, Fatma Gök, Fatma Oya Başak, Fatma Cevza Sevgen’in üniversiteye giriş yaptıkları BUCard’larının rektör vekilince iptal edilmesiyle ilgili açılan davada 18 Eylül’de yürütmeyi durdurma kararı verdi.

‘TELAFİSİ GÜÇ ZARARA NEDEN OLACAKTIR’

Mahkemenin kararında şu ifadelere yer verildi:

“İdari istikrar ilkesi gereğince davacılar adına düzenlenen mezun kartlarının (kampüs giriş kartlarının), öngörülebilir düzenleme olmaksızın süresiz iptal edilmesi, hukuki güvenlik ve belirlilik ilkelerine aykırılık teşkil ettiğinden dava konusu işlemde hukuka uygunluk bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır. Öte yandan; dava konusu işlemin hukuka aykırı olduğunun saptanmasına rağmen uygulanmasının sürdürülmesi, hukuk devleti ilkesine aykırı bir durum yaratacak, davacılar yönünden telafisi güç zarara neden olacaktır. Zira, işlemin yürütülmesinin durdurulmasına karar verilmemesi halinde, hukuka aykırı bulunan işlemin etki alanına bağlı olarak ilgililer açısından oluşacak zarar, işlemin uygulanmasına devam edilmesiyle artacak, yargılamanın sonunda verilecek muhtemel bir iptal kararı ile önceki halin iadesi güçleşecektir. Açıklanan nedenlerle; hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin davacılara ilişkin kısmının; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 Sayılı Kanunun 27.maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına oy birliğiyle karar verilmiştir.”

‘REKTÖRLÜĞÜN İPTAL KARARI KEYFİ’

Artı Gerçek’ten Ezgi Yıldız’a konuşan dosya avukatlarından Mert-Er Karagülle, kararda yer alan ‘belirlilik ilkesine’ dikkat çekerek, “Mezun öğrenci kartlarının, personel kartlarının, emekli akademisyen kartlarının hangi gerekçelerle iptal edileceğine dair mevzuatta yasal bir düzenleme veya yönetmelik yoktur. Bu yüzden verilen iptal kararları keyfidir. Eğer rektör yardımcısının bu işlemi hukuki bulunursa ilerleyen zamanlarda bütün kart sahipleri hangi gerekçe ile üniversiteye girişinin engelleneceğini bilmeksizin bir risk ile karşı karşıya kalır” değerlendirmesinde bulundu.

Boğaziçi Üniversitesi yönetimi daha önce yaklaşık 138 mezun öğrencinin kartlarını iptal ederek kampüse girişlerini engellemişti. Karagülle, mahkemenin kararının diğer mezunların kartlarına getirilen iptal kararlarına da yansıması gerektiğini belirtti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x